The BAS40-06-V-GS08 is a Small Signal Schottky Diode.
Parametrics
BAS40-06-V-GS08 absolute maximum ratings: (1)Repetitive peak reverse voltage VRRM = VRWM = VR 40 V; (2)Forward continuous current IF 200 mA; (3)Surge forward current tp < 1 s IFSM 600 mA; (4)Power dissipation1) Ptot 200 mW; (5)Thermal resistance junction to ambient air RthJA 5001) K/W; (6)Junction temperature Tj: 125℃; (7)Storage temperature range Tstg: - 65 to + 125℃.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 BAS40-06-V-GS08 |
 Vishay Semiconductors |
 Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40 Volt Series |